Вулицями міста: Праці, провулки Вільний і Шапаренка у Сумах

Перша згадка про вулицю Тюремну (нинішня Праці) датується 1745 роком. На тодішній околиці Сум у цьому році було побудовано тюремний замок, тож, напевне першими жителями Тюремної стали наглядачі і охоронці тюрми.

Провулок Вільний на той час мав назву Церковний. На початку минулого століття на Тюремній вулиці збудували невелику земську дитячу лікарню для дітей району, навколо посадили фруктовий сад. Спочатку існування вулиці будинки тут були всі одноповерхові, за типом українських мазанок або дерев’яні, на початку ХХ ст. почали будувати цегляні. Церковний провулок отримав назву провулок Вільний у 1920 році.

1909 рік
1970-ті фото архітектора Смолярова

Нову назву – Праці – вулиця Тюремна отримала орієнтовно у 20-х роках, можливо тому, що тут переважно селилися робітники машинобудівного заводу. Перед 2-ю Світовою на вулиці почали з’являтися двоповерхові цегляні будинки.

Після 2-ї Світової війни у Вільному провулку побудували два двоповерхових будинки. за спогадами старожилів, один з них зводили демобілізовані офіцери Червоної Армії, він мав власну котельню, дров’яник і сад. Другий звели за кошти майбутніх мешканців, і від початку будинок був у жахливому стані, та й туалетом на вулиці користувалися всі, кому заманеться. Ці будинки збереглися до нашого часу.

Вулиця, яку проклали між вулицею Праці та вулицею Холодногірською після 2-ї Світової війни, згідно рішення виконкомом Сумської міської ради від 29 січня 1951 року отримала назву ім. Рози Люксембург.

У 1956 р. розпочалося будівництво стадіону «Авангард», для цього було знесено чимало приватних житлових будинків і фруктових садків. Спочатку це було просто футбольне поле з роздягальнями і невеличким трибунами.

У 1966 р. на Машинобудівному заводі ім. Фрунзе з’явився ФК «Фрунзенець», тож «Авангард» став його спортивною базою. Тоді і почалася розбудова стадіону. У 1971 р. з’явилися трибуни на 5 тис. глядачів, усередині під трибунами збудували спортивний манеж, два зали для занять гімнастикою, важкою атлетикою та боротьбою, тир, шахово-шашечну кімнату. На стадіоні, крім власне футбольного поля, з’явилися бігові доріжки для легкоатлетів, сектори для стрибків, кидання списа, молота, штовхання ядра, дві хокейні коробки з трибунами а також баскетбольний майданчик, два волейбольних і два майданчики для гри в ручний м’яч. Узимку на стадіоні заливали поле для гри в хокей з м’ячем і 2 поля для хокею з шайбою. Центральний вхід на територію стадіону був зі сторони Палацу культури. За поштовою адресою стадіон знаходиться на вул. Горького, але центральний вхід облаштований з вул. Праці.

проулок Вільний
6.08.19.

З кінця 60-х років вулицю Праці починають забудовувати п’ятиповерхівками. Зокрема, НВО ім. Фрунзе будує два гуртожитки, а насосний завод – ще один за адресою віл. Праці,1. У ньому перші два поверхи відводилося для родин, інші три – для жінок.

вул.Праці
6.08.19.

Відповідно до рішення Сумського обласного управління трудових резервів на вулиці Рози Люксембург 1964 року було відкрито професійно-технічне училище №2. Для його будівництва було знесено чимало приватних одноповерхових будинків. Навчальний заклад готував кваліфікованих спеціалістів для Сумського машинобудівного заводу імені М.В. Фрунзе на базі середньої та восьмирічної освіти. З 1969 р. поряд із навчальним закладом почалося зведення гуртожиток на 515 місць, яке завершилося у 1970 році. У 1978 р. запрацював другий навчальний корпус, що дозволило збільшити кількість навчальних кабінетів до 42-х.

У 70-х роках за адресою вул. Праці, №4 і №6 з’являються дитсадки «Зірочка» і «Дюймовочка».

На місці колишньої земської лікарні, а потім поліклініки у 1987 р. відкривається сучасна дитяча поліклініка та медико-санітарна частина ВАТ «СНВО ім.Фрунзе» з розрахунку на 20 000 робітників об’єднання та 25 700 осіб, закріплених за міською дільницею.

Станом на кінець 80-х «обличчя» вулиці Праці повністю змінилося. Від колишньої приватної забудови залишилось лише три-чотири будинки, вулиця виявилась забудованою типовими, неоригінальними будинками радянської архітектури. Такою вулиця залишається і зараз. Тільки у січні 2014 р. здається в експлуатацію єдина багатоповерхівка на вулиці, розташована біля центрального входу на стадіон «Авангард».

У 2016 р. у рамках політики декомунізації колишня вул. Р.Люксембург отримала ім’я сумського спортсмена Олександра Шапаренка.

У 2017 р. міська влада розпочала реконструкцію стадіону «Авангард», яка на даний час заморожена через низку причин.

Ще з початку 2000 –х років колишній гуртожиток насосного заводу стояв пусткою і був прихистком для безхатьків і наркоманів. Лише у 2019 р. розпочалася його реконструкція під житловий будинок.

У 2000 –х роках почала ширитися інформація, що вулиця Праці насправді названа на честь Героя Радянського Союзу Олексія Труда (російською – вул Труда), але з огляду на історію вулицю слід визнати, що це очевидна помилка.

У тексті використано спогади Олександра Шаповалова, який багато років обіймав посаду директора стадіону, а також колишнього мешканця району Юрія Єрофєєва.

Автори тексту: Єріка Шпанцева, Андрій Мозговий, Юхим Коломієць, Володимир Пошва, Надія Павленко Старі фото надано Андрієм Мозговим, сучасні фото – Єріка Шпанцева.

Читайте також: