«Я не просто люблю це місто. Я вріс у нього своїми коренями», – Михайло Лушпа

4 жовтня у Сумах відбулися заходи з нагоди 100-річчя видатного сумчанина.

За його часів в місті Суми було побудовано дуже багато. Відповідно до Генерального плану були зведені нові 9-й та 10-ий мікрорайони, Курський мікрорайон та вулиця Харківська. А також Центральна частина міста отримала площу Незалежності з новими адмінбудівлями, ринок, наукову бібліотеку та молодіжний центр Романтика, дитячий парк «Казка». Це остання творча робота Лушпи, що відмічена високими нагородами.

Крім того, у Генеральному плані був також запроектований театр ім. М. Щепкіна з театральною площею. Михайло Лушпа був співавтором цього проекту. Наразі це єдиний в області будівельний проект, що отримав Державну премію України ім. Тараса Шевченка.


Михайло Лушпа народився 4 жовтня 1920 року в с. Могриця в родині селянина-бідняка. Завдяки своїй наполегливості та жаги до знань вже у 20-річному віці, у 1940 році, закінчив Сумську середню школу № 20. Навчався на архітектурному факультеті у Харківському інженерно-будівельному інституті.

Діяльність Михайла Панасовича у Сумах розпочалась у 1972 році. Сумчани цінили його за розум, організаторські здібності, вимогливість до себе та підлеглих. Він не любив тих, у кого слово розходиться з ділом, знав ціну кожній копійці.

За ініціативою Михайла Лушпи було оголошено Всесоюзний конкурс на кращий проект реконструкції і забудови центральної частини міста загальною площею 1600 гектарів. Керуючись Генпланом, в Сумах почали роботи з прокладання тролейбусних ліній, тепломереж, зведення мостів, будівництво лікарень, об’єктів соціально-культурного призначення. Кожного року вводилось в експлуатацію 150-155 тисяч квадратних метрів житла, здавались у п’ятирічку 6-7 дитсадків, 2-З школи.

«Я не просто люблю це місто, − говорив Михайло Лушпа, − Я вріс у нього своїми коренями».

1418138797_lushpa-1
Михайло Лушпа

Чимало зусиль доклав Михайло Лушпа до реставрації Троїцького собору, а також старовинних храмів, пам’яток історії та культури у Глухові, Путивлі, Ромнах, Охтирці та інших містах.

Сучасники гідно оцінили працю Михайла Лушпи у розбудові міста. Рішенням сесії міськради в 1994 р. йому було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Суми». А один із проспектів обласного центру став носити його ім’я. 23 травня 2008 р. на честь славетного земляка було урочисто відкрито меморіальну дошку у провулку Академічний, 7, де він прожив 44 роки. А у 2013 році біля парка «Казка» йому встановили 4-метровий пам’ятник.

FB_IMG_1601825031967-1
FB_IMG_1601825040577-1