Сумчан попереджають про небезпеку полинолистої амброзії

За оперативними даними обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики м.Суми рівень захворюваності населення області на хвороби органів дихання продовж останніх років залишається традиційно високою і склала у 2017 році 777,17 (на 100тис. населення), відповідно у 2018році – 762,2. В структурі цих хвороб достатньо високу питому вагу займають бронхіальна астма, алергічні риніти, інші, в етиології яких є алергічний фактор.

На сьогодні найбільш поширеною і відомою серед карантинних бур’янів, яким притаманна висока алергенна дія, є амброзія полинолиста. Ще п’ять років тому ця культура росла тільки на окремих земельних ділянках поза межами населених пунктів. Зараз вона надзвичайно поширилася і спостерігається уже в межах сіл, на територіях садів, парків городів, навіть у місцях масового відпочинку населення.

Амброзія має потужну надземну масу й кореневу систему, сильно пригнічує культурні рослини та споживає з ґрунту дуже велику кількість поживних речовин. При сильному засміченні посівів амброзією полинолистою врожайність культур різко знижується. По зовнішньому вигляду рослина нагадує полин звичайний. Стебло прямостояче, розгалужене, опушене короткими волосками. Висота стебла й розміри надземних органів сильно варіюють. При густому травостої, на сухих схилах і бідних ґрунтах рослини ледь досягають 10-15 см; на родючих ґрунтах за достатнього зволоження і рідкого травостою окремі рослини досягають 2-2,5 м висоти. Сходи з’являються наприкінці березня – в травні, цвіте з середини липня до жовтня, плодоносить у вересні – листопаді.

Амброзія полинолиста розмножується лише насінням, яке утворюється у великій кількості. Невеликі рослини продукують 50-300 насінин, добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тис. насінин.Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках). Розповсюдженню бур’яну сприяють  вітер, транспорт, взуття людей, до якого насіння прилипає разом із ґрунтом. Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур’яном.  Пилок бур’яну викликає у людей захворювання – амброзійний поліноз або «сінну пропасницю». У період цвітіння  від цього захворювання страждає значна кількість населення. Зовнішні прояви хвороби такі: набряк слизових оболонок, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, можливе підвищення температури тіла, не виключені симптоми астматичного стану.

При виникненні таких ознак рекомендується звертатися до лікаря і вказувати при цьому на професійний або побутовий контакт з рослиною. Це допоможе лікарю своєчасно поставити вірний діагноз і розпочати специфічне лікування хвороби.

Власники земельних ділянок, органи місцевого самоврядування повинні забезпечити на підпорядкованій території проведення заходів, передбачених «Інструкцією з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур’янів», затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 27.01.2005 року №40″.

Інформація надана ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України».