Над Україною нависла хмара чадного газу. Що нам загрожує?

У соцмережі Facebook зараз шириться інформація, що над Україною найвища концентрація CO в світі, порівнювана з промисловими районами Китаю чи Нью-Йоркською агломерацією.

Синоптик Наталія Діденко пояснила в цьому справа, що загрожує українцям, та як уберегтися.

Поки люди колотяться, що це може бути – соцмережами шириться карта дуже високої концентрації СО (windy.com/uk), тобто, чадного газу, а будь-які відповідні структури, які б мали заспокоїти населення чи хоча б щось сказати – що це фейк, дурниця, правда, нічогострашного чи всіховайтеся – як завжди займають позу страуса, спробуємо трохи заспокоїтися.

Наскільки я розумію, СО утворюється внаслідок неповного згоряння пального в автомобільних двигунах та опалюваних приладах, які працюють на вугіллі або на інших видах природного палива.
Тобто, не зовсім від спалювання листя чи сміття.

Що тоді від листя?
Дивимося в Гуглі.
Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків, у повітря вивільняється приблизно 9 кг (!) мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Наприклад, з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен...Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Все ж чадний газ також може бути.

Я ніяким боком не спеціаліст з подібних питань, але, як синоптик, просто спробую пояснити, чому, наприклад, над Україною можлива така концентрація шкідливих димів та викидів. Чому вони так купненько зависають над нами?

Вже тривалий час над Україною переважає антициклональний характер погоди, коли опади малоймовірні, вітер або слабкий, або взагалі штиль.
На карті 1 чудово видно, що ми належимо сухій повітряній масі.

Якщо брати до уваги сезон масового опадання листя, кількості викопаної сухої огудини на городах, підготовки городів та полів до зимового періоду, величезні масштаби паління, на печерному рівні – свідомість багатьох громадян, майже повна відсутність покарання за паління трави, бездіяльність відповідних структур у хоча б регулярних попередженнях та поясненнях, то картина виглядає сумною.

Сухе повітря, слабкий вітер або штиль ще довго визначатимуть погоду в Україні. Вітер може коливатися, щоправда.
Зараз вітер в Україні – переважно південних напрямків, південний, південно-східний, південно-західний.
Дивіться карту 2. Це напрямок вітру зараз, ввечері.

На карті 3, прогностичній карті напрямку та швидкості вітру на 21 жовтня, помітно, що ситуація особливо не зміниться.

На тих картах, з яких і забили тривогу, видно, що найбільша концентрація СО практично над усім Лівобережжям. https://www.windy.com/uk/
Знайдете там розділ – концентрація СО.

Не знаю, чи справді аж така серйозна ситуація, чи справді така концетрація та загроза – від спалювання стерні, листя, трави та огудини, але те, що цього року це явно відчувається і це явно перебор, можу сказати точно.

Бо живу впритул до приватного сектору і вже тривалий час провітрити квартиру – проблема.
Дим навіть від одного невеликого багаття в умовах антициклону та штилю поширюється на величезну територію району і горизонтально, і вертикально.

Найближчим часом розраховувати на зміну синоптичної ситуації не доводиться – антициклональний характер погоди втримується. На жаль.

Тому рятуємося, як завжди самі)
Познаходила прості правила – ділюся.

1.Зволоження помешкання – обов`язково!
Поставити миски по квартирі (я вже так давно роблю, Апельмон дуже задоволений), вивісити вологі рушники, купити зволожувач чи очищувач повітря, пилососити та підмітати не варто, краще вологе регулярне прибирання, пшикати періодично розпилювачем води.
2.Якщо йдете з дому, не відкривайте вікна та балкони.
3.Бажано промивати очі, особливо тим, хто носить лінзи.

 1. Пити побільше води.
 2. Бігати – відкласти до кращих часів, особливо вранці. Кажуть, що якраз вночі та вранці – найбільша концентрація цієї беки.
  6.Свічки, ароматизатори у помешканні поки що не варто використовувати.
 3. Хто палить, особливо небезпечно це робити якраз у зонах задимленості, будете ще більше втягувати в себе шкоди.
 4. Уникайте смажити на кухні, навіщо створювати додатковий дим?
  8.Душ приймати частіше, за нагоди, особливо після вулиці.
 5. Вже від себе – думаю, варто тимчасово відмовитися від збирання грибів, які дуже люблять акумулювати на собі подібні речі.
 6. Промивати ніс розчином солі, на ринку є купа подібних препаратів, від дорогих до дешевших, або можна знайти поради в інтернеті, без фанатизму.
  10.Якщо є якісь серйозніші, гострі чи хронічні, захворювання бронхо-легеневої системи, звичайно, треба звертатися за порадами виключно до лікарів.

У сухому підсумку.
Суха погода з невеликим вітром триватиме мінімум до кінця наступного тижня.
Орієнтовно із середи-четверга трохи похолодає.

Листя буде падати все більше і більше, сподіватися на свідомість громадян та просвітицьку чи каральну діяльність у вигляді штрафів від відповідних органів- надії не багато.
Тому рятуємося самі і уважно стежимо за прогнозом погоди, особливо за напрямком та швидкістю вітру.

P.S. Колись п. Черчилль ледве не втратив посаду через антициклон, туман та слабкий вітер в антициклоні.
У Лондоні в 1952 році Великий Смог так забруднив повітря через осідання диму від вугілля, яким опалювали приміщення, що це привело до екологічної катастрофи. Загинуло, за різними даними, від 4 до 6 тисяч людей через захворювання дихальних шляхів.
Кількість загиблих змусило переосмислити ставлення до навколишнього середовища і забруднення повітря.
Були прийняті нові екологічні стандарти, спрямовані на обмеження використання брудних видів палива в промисловості і на заборону сажовмісних вихлопних газів.
З 1952 року почалося прийняття екологічних законів.

У нас також є хороші правила і закони.
Дуже хочеться, щоб їх виконували.