Трагедія 2 травня в Одесі: Як за п’ять років просунулося розслідування

Події, що відбулися 2 травня 2014 року в Одесі, залишили незгладимий слід в історії сучасної України. Тоді в Будинку профспілок живцем згоріли кілька десятків людей. Розслідування досі тягнеться, але навіть ті підозрювані, які були, відпущені на свободу.

Згадуємо, як розвивалися події фатального дня і як ведеться слідство у справі.

Варто відзначити, що ситуація «підігрівалася» давно — ще 19 лютого відбулися перші бійки. Тоді активісти Євромайдану провели акцію проти застосування міліцією зброї до прихильників Революції гідності. На активістів напали близько 100 антимайданівцев, одягнених в шоломи і маски і озброєних бейсбольними битами. З часом ситуація значно загострилася – проросійські акції влаштовувалися все частіше, а потім сепаратисти заявили про перетворення Одеси на «Новоросію».

Трагедія 2 травня в Одесі

Reuters
Reuters

Почалося все в центрі Одеси на вулиці Грецька – у ході перших сутичок використовувалися димові шашки, петарди і каміння. Тоді ж з’явилися і перші жертви. З часом протистояння набирало хід – прихильники Євромайдану і їх проросійські опоненти застосовували коктейлі Молотова, саморобні вибухові пристрої, вогнепальну, травматичну і пневматичну зброю.

Активісти Євромайдану рушили далі – на Куликове Поле, де стояв табір сепаратистів. Останні спочатку намагалися забарикадуватися і утримувати табір, але швидко зрозуміли, що тримати оборону у них не вийде. Тоді було прийнято рішення сховатися в Будинку профспілок і забарикадувати двері вже там.

В результаті спроб активістів Євромайдану проникнути в будівлю, та сама барикада на вході і загорілася. Дим разом з вогнем проникав у будинок, незадимлена ділянка була лише на сходах, там люди і ховалися. Однак це зіграло з ними дуже злий жарт – коли повітря прогрілося достатньо, сходи перетворилися на подобу труби в печі. Вогонь поширився дуже швидко, не залишаючи шансів людям.

За час сутички загинуло 48 осіб, з них при контакті з димом та полум’ям – 32.

Багато запитань викликала бездіяльність рятувальників – вони прибули на місце після 20:00, коли будівля вже догорала, а люди загинули. 

Розслідування трагедії

РБК-Украина

Спочатку кримінальне провадження було відкрито міліцією Одеси, але через три дні його передали в Київ слідчому управлінню МВС. У окреме провадження виділили звинувачення проти 20 антимайданівців: їх звинуватили у заворушеннях на вулиці Грецькій.

Після цього «загального» кримінального провадження виділяли ще багато окремих за деякими епізодами і людьми. Розслідування велося за трьома напрямками: заворушення в центрі Одеси, недбалість міліції і недбалість Державної служби з надзвичайних ситуацій. Загибель людей у Будинку профспілок і винні в ній відійшли на другий план.

Висунуті звинувачення були проти деяких високопосадовців, наприклад, проти екс-глави УВС області Петра Луцюка та екс-голови обласної ДержНС Володимира Боделана. Чиновників ДержНС звинуватили в забороні виїжджати на виклики в Будинок профспілок.

При цьому безліч звинувачень висунули проти самих учасників зіткнення: в основному, антимайданівців.

Петро Луцюк перебував під домашнім арештом, але в 2015 його звільнили, Володимир Боделан та його заступник, Дмитро Фучеджі, у розшуку. Другий заступник Боделана, Руслан Великий, був узятий під варту, але після звільнений з-під арешту.

Щодо активістів справи теж йшли не дуже швидко. Найтяжчі звинувачення були пред’явлені Сергію Ходияку – вбивство та нанесення тяжких тілесних ушкоджень співробітнику правоохоронних органів. Його справу виділили в окреме провадження, але Печерський районний суд Києва спочатку звільнив його під домашній арешт, а коли запобіжний захід закінчилася, продовжувати її не стали.

Звільнили з-під арешту ще кількох «майданівців», в їх числі Всеволод Гончаревський і померлий в 2015 році «сотник Микола», а також 19 проросійських активістів.

Конкретно у справі про пожежу в Будинку профспілок звинувачується одна людина – проросійський активіст Юрій Трофімов, якого ще в 2014 році обміняли на українських військовополонених, тому судять його заочно.

Офіційне розслідування у справі триває досі.

Джерело: 112.ua