Чого чекати українцям у 2020 році? Основні зміни

Деякі ініціативи влади вже ухвалені та у 2020 році набудуть чинності.

zik.ua розповідає детальніше, які зміни чекають на українців:

Зняття недоторканності з народних депутатів

З 1 січня 2020 року вступає в силу закон України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)» №7203, який був ухвалений Верховною Радою наприкінці серпня поточного року і передбачає вилучення частини статті 80 із Основного Закону.

Зокрема, вилучається назва статті — «Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність» — та норма, згідно з якою «народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані».

Закон ухвалили в перших числах вересня 2019 року. За відповідне рішення проголосували 373 нардепи. З них 252 – представники фракції «Слуга народу». З фракції «Європейська солідарність» проголосували за 24 представників, 3 – утримались.

Пізніше народні обранці ухвалили внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обмеження недоторканності.

Новий Виборчий кодекс

З 1 січня року вступає в дію новий Виборчий кодекс, який був ухвалений з пропозиціями президента України. Головна зміна – відсутність мажоритарних округів.

Місцева влада

Імовірно, восени 2020 року відбудуться місцеві вибори, на яких українці оберуть міських голів, депутатів міських та обласних рад. Хоча в партії «Слуга народа» мали намір провести вибори навесні.

Проте наразі невідома хоча б приблизна дата проведення виборів – після завершення децентралізації. Волевиявлення відбудеться за системою, яка була в 2015 році.

Вибори на Донбасі

Під питанням проведення виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Згідно з угодами, які були досягнуті у Мінську, на Донбасі мають пройти вибори після повного припинення вогню, відведення військ, в тому числі російських, встановлення контролю над кордоном.

В Росії угоди трактують по-своєму – вимагають внести особливий статус Донбасу в Конституцію України та провести вибори.

Наразі дата проведення виборів на Донбасі ще не відома, проте, ймовірно, її обговорять на наступному саміті у «нормандському форматі «.

Зустріч у «нормандському форматі»

У березні-квітні року має відбутися чергова зустріч перших осіб країн-учасниць нормандського саміту. Попередня зустріч відбулась у грудні 2019 року, на якій були досягнуті наступні домовленості:

— через 4 місяці відбудеться ще один саміт;
— є домовленості щодо «формули Штайнмаєра»;
— ще на трьох ділянках мають бути розведені сили;
— до кінця року вогонь на Донбасі повинен бути повністю припинений;
— до кінця року повинен відбутися обмін полоненими за принципом «всіх на всіх»;
— СММ ОБСЄ буде моніторити ситуацію на Донбасі цілодобово.

Ринок землі

Наприкінці 2019 року обговорення можливості відкриття ринку землі надзвичайно загострилося і навіть призвело до сутичок в центрі столиці. За законопроєкт, який дозволить продаж земель с/г призначення, проголосували в першому читанні 13 листопада. В грудні депутати мали розглянути правки до проєкту закону й ухвалити його в цілому. Проте нардепи не дійшли згоди навіть на засіданні комітету. А під стінами Верховної Ради та в деяких областях України відбулися акції протесту проти впровадження ринку землі.

Через велику кількість внесених поправок, близько 2,5 тисяч, аграрний комітет має засідати близько 10-12 днів, і лише потім нардепи будуть розглядати документ в парламенті. За словами голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, це відбудеться приблизно в лютому 2020 року. За інформацією інших нардепів, поправок до проєкту закону близько 4,7 тисяч.

Питання продажу сільгоспземель надзвичайно гостре, і можна сказати, що на шляху до його введення буде багато перепон. Проте навряд чи від нього відмовляться, і цього року епопея триватиме.

До того ж 1 січня 2020 року закінчується термін дії мораторію на продаж с/г земель, і нардепи не розглядали питання його продовження.

Гральний бізнес

Ще одне скандальне питання продовжать розглядати в 2020 році.

На вимогу президента України, Кабмін підготував законопроєкт про гральний бізнес, проте Верховна Рада провалила його ухвалення – документ відправили на доопрацювання.

Реакцією на непокору нардепів стало примусове закриття гральних закладів та відкриття кримінальних проваджень.

У 2020-му народні депутати продовжать вирішення цього питання, проте чи успішно?

Зміни до Конституції

Ще однією ініціативою Володимира Зеленського є внесення змін до Конституції України.

Ще у вересні парламент направив до Конституційного суду 7 законопроєктів про внесення змін до Конституції України:

— про скасування адвокатської монополії;
— про повноваження президента створювати регуляторні органи, призначати і звільняти директорів НАБУ і ДБР (КС визнав неконституційним);
— про законодавчу ініціативу народу; про зменшення кількості народних депутатів до 300 і закріплення пропорційної виборчої системи (КС схвалив);
— про позбавлення народних депутатів повноважень за неперсональне голосування і прогули;
— про право парламенту створювати консультативні та дорадчі органи;
— про парламентських уповноважених у різних сферах.

У грудні Зеленський також подав законопроєкт про зміни у Конституції в питанні децентралізації.
Ймовірно,  парламент буде вносити певні зміни в Конституцію України.

Нові правила вступу до вишів

У 2020 році будуть діяти нові умови вступу до вищих начальних закладів. Серед основних змін:

— поріг для вступу на бюджет становитиме щонайменше 125 балів;
— вступники зможуть подати 5 заяв на будь-які спеціальності;
— на бакалавра вперше прийматимуть сертифікати ЗНО чотирьох років: 2017-го (крім іноземних мов), 2018-го, 2019-го та 2020-го з усіх предметів;
— сертифікати можна подавати в будь-якій комбінації.