У Сумах вшанували героїчний подвиг партизан Великої Вітчизняної війни

У Сумах віддали шану учасникам партизанської боротьби. До Монументу «Героям Сумщини» прийшли ветерани, громадськість, молодь, керівники міста, області. Учасники мітингу згадали буремні події воєнних років та хвилиною мовчання вшанували пам’ять партизан, що загинули, борючись з нацистськими загарбниками.

Перші загони партизанів з’явились в Україні восени 1941 року саме під Сумами під керівництвом Сидора Ковпака, тому Сумщину по праву вважають колискою партизанського руху.

Партизани Сумського з’єднання готуються в дорогу. Фото надане істориком Іваном Капасем (istpravda.com.ua)
Шикування Сумського партизанського з’єднання на мітингу, присвяченому виходу в Карпатський рейд, с. Милашевичі, Поліська область Білоруської РСР, червень 1943 року. Фото надане істориком Іваном Капасем (istpravda.com.ua)

Узявши свій початок у Спадщанському лісі Путивльського району, партизанський рух швидко поширився Україною, зібравши у своїх лавах близько мільйона сміливців – молодих хлопців та дівчат, для яких свобода рідної землі була значно ціннішою за власне життя. Народні месники стали справжнім жахом для загарбників, наносячи непоправні збитки живій силі, інфраструктурі та техніці противника.

Сидір Ковпак

Найзначніший рейд Ковпака

Улітку 1943 року, у переддень Курської битви, Сумське партизанське об’єднання Сидора Ковпака за наказом Центрального штабу партизанського руху починає свій знаменитий Карпатський рейд, шлях якого пройшов по найглибших тилах супротивника. Особливістю цього легендарного рейду було те, що тут ковпаківським партизанам довелося регулярно робити маршові кидки по відкритій, безлісній території, на величезній відстані від місць базування, без усякої надії на підтримку і допомогу ззовні.

 4-й батальйон (Кролевецький загін) Сумського партизанського з’єднання перед виходом у Карпатський рейд. Фото надане істориком Іваном Капасем (istpravda.com.ua)

У ході Карпатського рейду Сумське партизанське об’єднання пройшло понад 10 тис. км у безупинних боях, розгромивши німецькі гарнізони в сорока населених пунктах Західної України, включаючи територію Львівської й Івано-Франківської областей. Знищуючи транспортні комунікації, ковпаківці зуміли на тривалий час блокувати важливі напрямки підвозу гітлерівських військ і бойової техніки до фронтів Курської дуги.

За роки війни партизанами було здійснено 19 рейдів, здолано 52 тисячі кілометрів, близько 180 тисяч осіб пройшло через партизанські загони. Кожен десятий партизан не повернувся з поля бою. Підпільниками та партизанами було знищено близько 465 тисяч фашистів та їхніх посібників.

Головне фото: Сумська міськрада, вшанування пам’яті учасників партизанської боротьби, 2019 рік.