У Сумах колишній Байконурівець передав до музею ілюмінатор супутника

У день працівників ракетно-космічної галузі ветеран космодрому «Байконур» сумчанин Віталій Кондратенко зробив подарунок Охтирському музею космонавтики.

Передав до експозиції скло ілюмінатора військового супутника, який випробовували для фотозйомки поверхні Землі.

Віталій Кондратенко родом із Сумщини. Після закінчення Ленінградської воєнно-космічної академії імені Можайського, потрапив на космодром «Байконур»: 

«Мене було направлено в підрозділ, який займався ближнім космосом, не пілотованими космічними апаратами. І перша моя участь у цій роботі почалася з підготовки до запуску космічного апарату «Прогноз».

Після демобілізації працював у Сумському філіалі Харківського політеху (нині Сумський державний університет), там випробовували скло для космічних апаратів. Скло для ілюмінатора мало не втрачати оптичних можливостей, бути міцним і легким водночас, розповідає ветеран космодрому «Байконур» Віталій Кондратенко: 

«Йшло фотографування поверхні Землі, і щоб воно не було спотвореним, щоб прозорим це скло було, ні в магнітному полі, ні при перепадах температур не змінювало своїх характеристик. Щоб знімки не мали оптичних дефектів. Бо користі вони не принесуть. Це зразок одного з таких варіантів скла ілюмінатора».

В Охтирській школі №2 діє єдиний в області музей космонавтики. Саме йому Віталій Кондратенко хотів зробити подарунок. Сам приїхати не зміг. Лінзу від військового супутника, яка проходила випробування в Сумському філіалі Харківського політехнічного інституту у 80-их роках минулого століття ми передаємо до Охтирського музею космонавтики.


12 квітня 1961 року Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше у світі облетів орбіту Землі. У Сумах на заводі «Електрон» (перетвореного у «Селмі»), який не працює близько 10 років, для космічної галузі виготовляли мас-спектрометри – це прилади для аналізу зразків космічних матеріалів. А на машинобудівному об’єднанні (колишньому Фрунзе) – робили ферми стартових майданчиків для космодрому «Байконур». Від минулого року це виробництво також не працює.

Джерело: suspilne.media