Стан забруднення атмосферного повітря у Сумах за 2018 рік

Відділ екології, енергозбереження та розрахунків за енергоносії з посиланням на обласний центр з гідрометеорології інформує щодо стану забруднення атмосферного повітря в місті за 2018 рік.

Моніторинг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювала лабораторія Сумського обласного центру з гідрометеорології.

Відбір проб атмосферного повітря здійснювався на трьох стаціонарних постах, які знаходяться за адресами: вул. Сумсько-Київських дивізій, 26 (ПСЗ № 3), вул. Харківська, 125 (ПСЗ № 4), вул. Металургів, 2 (ПСЗ № 5).

Упродовж минулого року відібрано та проаналізовано 14221 проб атмосферного повітря.

Спостереження за забрудненням атмосферного повітря у Сумах проводились за восьми інгредієнтами: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид азоту, оксид вуглецю, розчинні сульфати, аміак, формальдегід.

Індекс забруднення атмосфери (ІЗА5) за пріоритетними домішками (пил, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, формальдегід) склав торік 5,81, що характеризує рівень забруднення атмосфери як слабо забруднений.

Середньорічні концентрації діоксиду азоту перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі в 1,7 раза, пилу та формальдегіду – в 1,3 раза. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

Перевищення максимально разових концентрацій зафіксовано по пилу в 1,8 раза, діоксиду азоту в 1,5 раза та оксиду вуглецю в 1,2 раза на посту спостереження № 5 у північному промвузлі міста.

На посту спостереження № 4 у південній частині міста, зафіксовано перевищення максимально разової концентрації по пилу в 1,4 раза, діоксиду азоту в 1,3 раза та оксиду вуглецю в 1,2 раза.

На посту спостереження № 3 у центральній частині міста, зафіксовано перевищення максимально разової концентрації по пилу та оксиду вуглецю в 1,2 раза.

Концентрація важких металів в атмосферному повітрі міста не перевищувала санітарні норми.

Збільшення середньомісячних концентрацій спостерігалось по пилу – у липні, серпні, жовтні, листопаді; діоксиду сірки – з лютого по грудень; діоксиду азоту – у березні, квітні, травні, червні, серпні, вересні, жовтні, листопаді, грудні; формальдегіду – з квітня по листопад; аміаку – у травні, червні, серпні та вересні; оксиду азоту – у березні, квітні, травні, серпні, вересні, грудні; оксиду вуглецю – з березня по грудень; розчинних сульфатах – у травні, червні, серпні, вересні.

Протягом 2014-2018 років спостерігалось збільшення середнього рівня забруднення атмосферного повітря по діоксиду сірки, діоксиду азоту, аміаку, формальдегіду, марганцю, нікелю, цинку, кадмію, свинцю та зменшення по хрому, міді, залізу.

По пилу, оксиду вуглецю, розчинних сульфатах, оксиду азоту рівень забруднення знаходився на одному рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря у 2018 році в Сумах не спостерігалось.