Що таке «бабине літо» і коли сумчани зможуть насолодитися осіннім теплом?

Бабине літо — період теплої та сухої погоди восени пов’язаний зі стійким антициклоном. Бабине літо може настати як у вересні, так і у жовтні чи навіть листопаді, причому доволі часто воно спостерігається декілька разів впродовж осіннього сезону. Згідно деяких джерел, перше, так зване «молоде бабине літо» спостерігається лише після настання осінніх заморозків.

А от останнє може відмічатись аж у листопаді, перед настанням морозів, пише Український гідрометцентр.

Явище бабиного літа відоме у багатьох країнах з помірним кліматом. До прикладу, у Німеччині, Австрії, Швейцарії теплий період восени називається «Altweibersommer» ( що дослівно перекладається як «літо старих жінок»). В ряді слов’янських країн — наприклад, у Чехії, Польщі, Словаччині, Словенії – цей період також відомий як і українське «бабине літо» і навіть у вимові звучить схоже: чеською мовою — babí léto, польською — babie lato, словацькою babie leto. У Болгарії та Сербії воно відоме як «циганське літо» або «літо бідняка». У Швеції є «Брітсоммар», у Фінляндії цей період називається «intiaanikesä» і історично він пов’язаний з днем Святого Варфоломія – його день відмічають наприкінці серпня. А от в Ірландії «бабине літо» називають «fómhar beag na ngéanna», що дослівно перекладається як «маленька осінь гусей».

У помірних широтах південноамериканського континенту, куди можна віднести південну частину Бразилії, Аргентину, Чилі та Уругвай – бабине літо відоме як «Вераніко», «Вераніто» або «Веранілло» і буквально це означає «маленьке літо». Зазвичай спостерігається на початку осені – тобто в кінці квітня — середині травня (не забуваємо, що у південній півкулі нашої планети сезонність є протилежною до тієї, яку ми маємо у північній півкулі).

У деяких країнах південної Європи (Португалія, Іспанія, Італія, Франція та Мальта), бабине літо асоціюється з іменинами або днями святих, такими як Тереза Авільська та Святий Мартін. Ну і завершимо нашу історичну подорож Туреччиною – там бабине літо називають pastirma yazı, що означає літо пастрамі (прим. пастрамі — м’ясний делікатес з яловичини) і спостерігають його у листопаді, адже саме цей місяць здавна вважався найкращим часом для приготування цього продукту.

Цьогоріч в Україні ми будемо спостерігати бабине літо з 8-9 вересня. Адже початок вересня був холодним та з нічними заморозками у більшості областей країни. Проте вже цими днями в Україні значно теплішає і потужний антициклон HERMELINDE подарує всім нам сонячну та спокійну погоду. Тому готуємось зустрічати бабине літо та насолоджуємось приємним осіннім теплом!