Головний інфекціоніст Сумщини розповіла про основні ризики спекотного літа

 «Кишкові інфекції та укуси інфікованих кліщів – проблема дуже серйозна і актуальна, як ніколи», – так почала свою лекцію для медиків Глухівської ЦРЛ голова експертної групи Управління охорони здоров’я Сумської обласної держадміністрації з інфекційних хвороб і імунології Ірина Троцька.

Лікар зазначила, що, за даними ВООЗ, щорічно в світі реєструється більше мільярда випадків захворювання на кишкові інфекції. Але це тільки верхівка айсберга. Адже найчастіше люди не звертаються за допомогою в лікарню, мовляв – пройде само, а звідси – важкі ускладнення та висока смертність. Особливо небезпечними кишкові інфекції є для дітей до 5 років. Щорічно в світі гине близько 5 мільйонів малюків. Аби вберегти своє здоров’я, треба дотримуватись простих правил та не гребувати допомогою лікаря, бо на кону – життя. Пані Ірина розповіла «Неделе», чого в першу чергу потрібно боятися в спекотний сезон.

  Не в руках справа. У цьому році в Україні вже було зареєстровано три спалахи ботулізму. Частіше всього захворювання виникають не від того, що ви не помили руки, а від неякісної їжі. Уявіть собі – збудник ботулізму в 400 раз токсичніший, ніж отрута гримучої змії. Ризик захворіти на нього є, наприклад, на поминках, коли не дотримуються основних правил зберігання продуктів. Збудник може бути в дитячих закладах харчування, в домашній консервації. Уперше за 5 років в Україну завезли антитоксин від ботулізму, на Сумщину доставили 6 доз сироватки. На весь північний район області 1 флакон знаходиться в Шостці. Треба знати, що продукт візуально та на запах може не викликати ніяких підозр, але якщо ви сумніваєтесь, чи купувати рибу, чи їсти гриби з банки, краще не робіть цього. Ботулізм гине при температурі 40-50 градусів, тому їжу перед вживанням потрібно термічно обробляти. Пам’ятайте, що сироватка – це не 100% захист від смерті, якщо випадок тяжкий – вона не допоможе.

  Маленький кусь – великі проблеми. У нашій місцевості потрібно боятися нападу кліщів. Їх можна підхопити будь-де. 20% кліщів несуть у собі ту саму хворобу Лайма. Якщо ви гуляєте на природі – одягайте світлий одяг та кожну годину робіть взаємний огляд. Придбайте собі спеціальну мазь або лосьйон, які зроблять шкіру непривабливою для комах. Якщо ж кліщ присмоктався, в аптеках продається спеціальний прилад для витягування комахи. Ретельно помийте милом та обробіть місце укусу антисептиком. Ні в якому разі не мастіть маслом – це не дієвий спосіб. Якщо не можете впоратися самостійно, йдіть до хірурга. Зазвичай за 2-3 дні почервоніння та набряк проходять, якщо ж на місці почало з’являтися червоне кільце – це перша ознака хвороби Лайма. Далі – гірше: ураження кінцівок, втрата зору і так далі. Негайно потрібно звернутись до інфекціоніста, який призначить лікування.

  Добре смажте яйця. Джерелом сальмонельозу частіше є тварини та птахи. Яйця – найбільш небезпечні, навіть яєчня. Велика омана, що немає сальмонельозу в перепелиних яйцях – їх також не можна вживати сирими. Не забувайте, що найбільш активні влітку глисти. Їх яйця знаходяться в землі, тому всі овочі та ягоди потрібно добряче мити, а наостанок ще й обдати окропом.

  Холера близько. У нашій місцевості холери немає, але її запросто можуть привезти туристи, які відпочивають за кордоном. Так само, як і малярію. Якщо збираєтесь їхати за кордон, треба взяти хорошу медичну страховку, не пити з відкритих джерел та з-під крану. Вода повинна бути в пляшках, не вживайте напої, куплені десь на вулиці з рук. Лід також роблять з простої води з-під крану. Перед поїздкою треба порадитись з лікарем-інфекціоністом, який повинен чітко вам пояснити ситуацію з хворобами в тій чи іншій країні та провести відповідну профілактику.

  Не втрачайте пильність. Кір зараз стих. Але це затишшя перед бурею – восени очікуємо наступну хвилю. Тому зараз людям, які знаходяться в великому ризику (діти, вчителі, лікарі, військові) обов’язково потрібно робити щеплення. Сподіваємось, що незабаром будемо мати вакцини для всього населення. За те в нас у достатній кількості є безкоштовна сироватка від дифтерії стовбнякової. Кожні 10 років незалежно від віку кожна людина повинна щеплюватися. На щастя в цьому році випадків дифтерії на Сумщині не було.

Марина Мекеда, НЕДЕЛЯ