Чим загрожує сумчанам стихійна торгівля продуктами?

Стихійна торгівля продуктами харчування – загроза епідемічного добробуту населення. У жодній європейській країні не побачимо вуличних продавців крамом на тротуарах чи в інших не облаштованих для цього місцях. Повідомляє Головне Управління Держпродспоживслужби в Сумській області.

Проте на вулицях та площах наших міст, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях розгорнулася ціла мережа несанкціонованого збуту м’ясних і молочних продуктів, риби, городини тощо.

Попри те, що придбані з рук продукти харчування не відповідають санітарним нормам, люди часто ігнорують ці застереження, вважаючи, що такі продукти дешевші і свіжіші, від господаря, а не від перекупників, та й заощаджується час на відвідини ринку чи супермаркету.

Активно торгують харчовими продуктами, їжею швидкого приготування без належного санітарного контролю зі самочинно встановлених точок продажу деякі кмітливі підприємці, утворюючи цілі осередки незаконної торгівлі.Втім, так продавати харчові продукти – це правопорушення.

Відповідно до статті 160 КУпАП (торгівля з рук у невстановлених місцях), реалізаторів продуктів харчування карають штрафом від 17 до 119 гривень з конфіскацією товару або без неї. А статтею164 цього кодексу передбачено відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності.

У 2018 році в Україні зареєстровано 163 спалахи гострих кишкових інфекційних захворювань, під час яких захворіло 1899 осіб, у тому числі 1029 дітей (66,8%). Змінилася етіологічна структура спалахів: у 2017 році на першому місці були спалахи вірусної етіології (рота, норавіруси) – 49 (30,1%), а у 2018 році збільшилася кількість спалахів, які викликані сальмонелами –53 (32,5%) проти 38 спалахів у попередньому році), спалахів вірусної етіології зареєстровано 44 (27%). За 2018 рік іншими бактеріальними збудниками викликано 25 (15,3%) спалахів, проти 33 (20,2%) у 2017 році, вірусами гепатиту А – 21 (12,9%) проти 26 (16%) спалахів, 2 спалахи викликано шигеллами, що на рівні попереднього року. У 18 випадках збудника не встановлено (11%). Передача збудників інфекції найчастіше відбувалася харчовим та контактно-побутовим шляхами.

Спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби у 2018 році розслідували 81 випадок захворювання на ботулізм (постраждало 92 особи). У 2017 році було розслідувано 88 випадків захворювань на ботулізм (постраждало102), серед яких 58 пов’язано із вживанням рибних продуктів, у тому числі 29 випадків з промисловим виробництвом.

У 2018 році більша частина рибної продукції, з якою пов’язані захворювання, була приготована самостійно або придбана у невідомих осіб в місцях стихійної торгівлі.

Згідно зі статистичними даними в місті реєструється суттєве ускладнення епідемічної ситуації щодо захворюваності населення на гострі кишкові інфекції. Зокрема, в 2018 році зареєстрований показник захворюваності на ГКІ з невстановленим збудником 16,5 на 100 тисяч населення, що вище обласного показника у 2 рази. Харчовим фактором передачі інфекції обумовлено 46% випадків захворювань.

Щороку в Україні реєструються випадки ботулізму, в т.ч. з летальними наслідками. Постраждалі пов’язують своє захворювання із вживанням в’яленої риби, як промислового виробництва, так і з продуктами придбаними на стихійних ринках.