Як проходить виборча кампанія на Сумщині?

На Сумщині передвиборча кампанія стала інтенсивнішою: зросла кількість передвиборчої агітації, завершилося розгортання виборчих штабів, порівняно з попереднім періодом більше цікавості до регіону виявили і самі кандидати. Водночас, спостерігачі  ОПОРИ фіксували порушення ведення передвиборчої агітації з боку команд деяких учасників виборчого процесу та під час перших засідань окремих ОВК. Такі результати спостереження Громадянської мережі ОПОРИ у лютому.

Участь чиновників у агітації

Щодо участі посадових осіб у передвиборчій кампанії: були зафіксовані випадки супроводу чиновниками та представниками місцевого самоврядування кандидатів на пост Президента України. Зокрема, Олега Ляшка супроводжувала заступниця голови Сумської обласної ради Тетяна Головко. Спостерігачі ОПОРИ перевірили інформацію і виявили, що всі ці чиновники перебували у той день у відпустці.

На момент, коли Андрій Садовий був чинним кандидатом у Президенти, активно публічно його підтримував міський голова міста Глухів Мішель Терещенко. Він неодноразово робив про це публічні заяви, у тому числі і в пресі, зустрічався із екс-кандидатом особисто.

Загаломстаном на кінець лютого фактів прямої агітації в робочий час чи використання для цього адміністративного ресурсу не зафіксовано. Щоправда, спостерігаються можливі прояви непрямої агітації з боку чиновників різного рангу, наприклад, зустрічі голови Краснопільської ОТГ Юрія Яремчука з різними групами працівників бюджетної сфери на різноманітних заходах. Інформацію про ці зустрічі  публікують на сайті обласного осередку партії Блок Петра Порошенка «Солідарність», утім, мета і зміст таких зустрічей офіційно звучить, як просто зустріч очільника громади з представниками бюджетної сфери: медиками, вчителями, комунальниками. Аналогічні зустрічі проводять, наприклад, перший заступник голови Краснопільської районної державної адміністрації Андрій Петров.

11 лютого спостерігач ОПОРИ зафіксував у приміщенні Охтирської районної державної адміністрації агітаційний плакат на користь Петра Порошенка. Після звернення до поліції, цей плакат швидко прибрали.

Серед візитів відомих осіб, які не є кандидатами на пост Президента, можна відмітити візит Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич 15 лютого. Вона відвідувала навчальні заклади Сумської області, розповідаючи про реформу освіти. Міністра супроводжували народний депутат від Народного Фронту Олег Медуниця та голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко. Прямої агітації під час візиту зафіксовано не було. Також місто Конотоп 22 лютого відвідали народні депутати Руслан Сидорович та Ігор Діденко, а також голова Демальянсу Василь Гацько. Вони провели зустріч із прихильниками у партійному офісі партії «Самопоміч».

Робота окружних виборчих комісій

На Сумщині роботу розпочали всі окружні виборчі комісії. Спостерігачі ОПОРИ відвідали перші засідання комісій в усіх округах. Порушення під час перших засідань зафіксовані у двох комісіях: в окрузі №158 (центр місто Білопілля) та в окрузі №161 (центр місто Ромни). Ці комісії не змогли зібрати кворум на перше засідання, але приймали рішення.

ЦВК оперативно внесла зміни в складі окружних виборчих комісій на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року. Зокрема, достроково припинено повноваження 24 членів окружних виборчих комісій Сумської області, замість них затверджені інші кандидатури.

Повідомлення поліції про правопорушення

У Сумській області у лютому було чимало повідомлень від громадян до поліції про можливий підкуп виборців. Повідомлення надходили в місті Суми, Ромни, Недригайлів, Охтирка. Активні громадяни таким чином реагували на факт виплати гонорарів агітаторам з неофіційного штабу Петра Порошенка за кампанію «Від дверей до дверей».

Факти виборчої благодійності чи прямого підкупу не зафіксовані. Надходила інформація про те, що в місті Суми по вул. Горького 24 лютого нібито відбувається підкуп виборців – начебто на вулиці стоїть машина, з якої пенсіонерам і всім бажаючим роздають крупи та інші продукти харчування та закликають голосувати за Юлію Тимошенко. Фотографія з місця події була опублікована в соціальній мережі Фейсбук. Спостерігач ОПОРИ, який прибув на місце події, не зафіксував роздачі продуктів, заяв про це до поліції не надходило, а через деякий час було прибрано і пост про це в соціальній мережі.

З початку виборчої кампанії до кінця лютого у поліції зареєстровано 52 повідомлення та звернень, пов’язаних з виборчим процесом,  із них 18 -щодо можливого підкупу виборців; 23 – порушення правил агітації; 11 – щодо реклами.

Джерело: oporaua.org