Найпоширенішим порушенням серед виборців на Сумщині стало фотографування бюлетенів

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували 7 випадків фотофіксації волевиявлення загалом в області, 2 з яких – в Сумах. Про ці та інші виявлені порушення та результати паралельного підрахунку голосів ОПОРИ 1 квітня під час прес-конференції розповіли учасники спостереження та поліція.

Як зазначила координаторка спостереження ОПОРИ за виборами в Сумській області Ірина Стегній, у день голосування на Сумщині порушення допускали і члени дільничних виборчих комісій, і самі виборці. Видача бюлетенів одним членом комісії під час відсутності іншого, порушення при розміщенні інформаційних плакатів, порушення пов’язані з кількістю бюлетенів на деяких дільницях, видача бюлетеня без паспорта або іншій особі, перебування в кабінці для голосування більше, ніж однієї особи.

Найпоширенішим порушенням, які допускали виборці, стало фотографування бюлетенів. У всіх згаданих випадках спостерігачі робили зауваження членам виборчих комісій та виборцям, складали акти про порушення, повідомляли поліцію.

Після завершення голосування спостерігачі працювали у дільничних та окружних виборчих комісіях під час процедури підрахунку голосів та передачі виборчої документації.

«Висновок Громадянської мережі ОПОРА: вибори пройшли в основному з дотриманням  вільності, відкритості волевиявлення, кандидати мали рівні умови. У нас є деякі застороги щодо використання адміністративного ресурсу, прихованої агітації, коштів, які, ймовірно, не проходили через виборний фонд кандидатів. Також є системні проблемні порушення в організації роботи деяких окружних і дільничних виборчих комісій, хоча незважаючи на те, що ми фіксували ряд порушень в  роботі ДВК, процес підрахунку голосів по області пройшов досить спокійно», – зазначила Ірина Стегній.

За результатами паралельного підрахунку голосів, який у день голосування на виборах Президента України 31 березня 2019 року провела Громадянська мережа ОПОРА, у другий тур виходять Володимир Зеленський та Петро Порошенко. Їхні показники складають 30,1% та 15,7% при похибці 0,7%.

ОПОРА направила 1304 навчених та акредитованих спостерігачів ППГ до репрезентативної довільно обраної вибірки виборчих дільниць в усіх областях, які взяли участь у президентських виборах. Загалом в Україні працювали близько 3 тисяч  короткотермінових та 150 довготермінових спостерігачів ОПОРИ.

«Паралельний підрахунок голосів є ефективним методом, який застосовують незалежні громадські спостерігачі для систематичної оцінки голосування в день виборів, включаючи підрахунок результатів на виборчих дільницях. Паралельний підрахунок здійснюється на основі звітів спеціально підготованих спостерігачів, які оцінюють якість процесу на виборчих дільницях. На відміну від екзит-полів, ППГ не включає опитування громадян щодо здійсненого ними вибору, натомість відбувається підрахунок фактичної кількості голосів, відданих виборчій дільниці, яка включена до моніторингу», – зазначила Ірина Стегній.

Як повідомив заступник начальника ГУНП в області Володимир Бабич, у день голосування поліція зареєструвала 91 подію, пов‘язану з порушеннями виборчого законодавства. 31 з них стосувалась не включення громадян до списку виборців, 11 – незаконної агітації; 10 – неналежного опломбування скриньок, 8 – фотофіксації виборчих бюлетенів та 4 їх пошкодження, 3 – організація масових підвезень виборців, 2 – отримання бюлетенів без пред‘явлення паспорту тощо.  В ході розгляду обставин цих подій поліцейські склали 4 адміністративні протоколи.

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав ОПОРИ Валентина Волік зазначила, що усі факти та матеріали виборчих правопорушень будуть аналізуватись, щоб  у подальшому, за допомогою всіх доступних відповідно до законодавства можливостей, забезпечити невідворотність покарання. За її словами, попереду ще парламентські вибори, тому необхідно докласти всіх зусиль задля захисту активного та пасивного виборчого права, попередження порушень права на вільні і справедливі вибори в Україні.

Джерело: oporaua.org