На Сумщині відзначили ювілей перекладача, поета Миколи Лукаша

До 100-річчя від дня народження перекладача, лінгвіста, поета уродженця м. Кролевець Миколи Лукаша на Сумщині і в Україні відбулися численні заходи щодо вшанування пам’яті нашого легендарного земляка.

Микола Лукаш – один з найталановитіших перекладачів ХХ століття, поліглот, мовознавець та лексикограф. Зробив більше 3500 перекладів з майже двох десятків мов. Працював над масштабним лексикографічним проєктом. Він намагався реформувати українську мову після спотворення радянською цензурою та мовною політикою. Микола Лукаш не припиняв перекладати, незважаючи на репресії радянської влади.

З нагоди ювілею перекладача на сайті Державного архіву Сумської області у рубриках «Виставки» та «Презентаційні матеріали» усі охочу можуть ознайомитися з документами, пов’язаними з життям і творчістю Миколи Лукаша, що зберігаються в Держархіві Сумської області, архівах Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Кролевецького краєзнавчого музею, Харківського національного університету ім. В.В. Докучаєва.

20 грудня 2019 року до 100-річчя від дня народження видатного земляка в ефірі «Українського радіо: Суми» прозвучала передача «Віртуоз перекладу», підготовлена головним спеціалістом відділу інформації та використання документів Державного архіву Сумської області Оленою КЛЮЄВОЮ.

Пам’ятні заходи відбулися і на рідній землі Миколи Лукаша (на фото 1960-і рр., Микола Лукаш (другий ряд, другий праворуч) серед рідних у місті Кроловець на Сумщині). Зокрема у Кролевецькій центральній бібліотеці відбулася відеоконференція у формі скайп-марафону «Микола Лукаш: спадщина, спогади, пам’ять» за участю науковців, журналістів, письменників та громадськості з Сум, Глухова та Кролевця.

Також відбулися творчі конкурси юних читців, де учні шкіл Кролевця та району продемонстрували гарні знання Лукашевих поетичних перекладів. Цікаву книжкову експозицію з творів «Моцарта українського літературного перекладу» та видань про нього розгорнули в бібліотеці спеціалізованої школи № 1, а також продемонстрували відеотеку, присвячену Миколі Лукашу. Учні цього закладу, разом з учителькою української мови та літератури Ольгою ПЕТРОВОЮ вже більше десяти років плідно займаються вивченням творчої спадщини відомого земляка та її збереженням. 19 грудня, в день народження видатного земляка, урочистості відбулися біля пам’ятника Миколи Лукашу, спорудженого на його батьківській садибі небайдужими кролевчанами.

Святкові заходи продовжилися у Кролевецькій ЗОШ №2, що носить ім’я Миколи Лукаша. У цій школі він закінчив сім класів. Учні школи та гості заходу дали чудовий концерт.

Кролевчани увічнюють ім’я свого геніального земляка і в назві однієї з вулиць міста, у двох меморіальних дошках на фасадах другої школи та колишньої першої школи (нині ЗОШ № 5), де він навчався, де написав свої перші вірші, де розпочав перекладати Гете «Фауст», у званні Почесного громадянина міста, що йому було присвоєне посмертно. Цьогоріч, до 100-річчя Миколи Лукаша у краєзнавчому музеї встановлене і урочисто презентоване його погруддя.

Пам’ять про уродженця Кролевеччини вшанували і у Львові, де у рамках міжнародного фестивалю «LukashFest», презентували мистецько-відео-музичний перформанс «Наш Лукаш». Також у рамках фестивалю у приміщенні Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ імені Василя Стефаника презентували виставку картин за мотивами сюжетів творів легендарної постаті Миколи Лукаша. Експозицію спільно створили українські, польські, чеські, білоруські, молдовські та словацькі митці.

У Національному музеї літератури України відбулась наукова конференція «Микола Лукаш і його спадщина в контексті української та європейської культур», що була приурочена до 100-річчя корифея українського художнього перекладу, поліглота і науковця. Учасниками заходу виступили Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, Інститут мовознавства імені О.О.Потебні НАН України, Інститут української мови НАН України, Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України. У Національному музеї літератури України зібрались провідні українські літературознавці, перекладачі, науковці, літератори. Тематика доповідей вирізнялась широким розмаїттям та охоплювала різні напрямки діяльності Миколи Лукаша.

З нагоди 100-річчя до дня народження генія українського перекладу Національний банк України випустив в обіг 1000 монет номіналом 2 грн.

За інформацією Сумської ОДА